A SZTFH (Szabályzott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága) 2022.05.16-án sajtóközleményt adott ki, miszerint Magyarország javaslatcsomagot nyújtott be az Európai Unió illetékes szakbizottságának a dohánymentes, gyógynövényes hevítőrudak szabályzására.
FONTOS hangsúlyoznunk, hogy egy tervezetről beszélünk, amelyet először az EU-nak kell jóváhagynia, és csak utána helyezhető hatályba Magyarországon. Ennek a pontos időpontját még nem tudja senki. Lehet hogy 1 hónap, de lehet hogy évekbe telik, mire hivatalos döntés születik az ügyben.
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának 2021-től megvan az a jogköre, hogy javaslatot adhat jogszabály módosításra. A Nemzeti Dohányboltok felől érkező nyomás hatására ez a Hatóság javaslatot készített a dohányt nem tartalmazó hevítőrudakkal kapcsolatban.
A Hatóság a piaci innovációk által kialakult joghézagokat szeretné rendezni egy komplex törvénymódosítással, ami jelentős változásokat hoz a hazai dohánypiacon. A jogszabály-módosítást az indokolja, hogy egyre népszerűbbé válnak hazánkban a hevítéses technológiával fogyasztható, különféle növényi-, gyógynövényi alapanyagokból készült termékek, amelyek jelenleg a zárt dohány-kiskereskedelmi rendszeren kívül kerülnek forgalomba, ezáltal bárki, akár fiatalkorúak számára is, szabadon hozzáférhetők.
A dohányt nem tartalmazó, hevítéssel fogyasztható nikotintartalmú vagy nikotinmentes termékeket a forgalmazók és a fogyasztók az új típusú dohánytermékek alternatívájaként kezelik. A dohánymentes hevítőrudak azáltal, hogy jelenleg a jövedéki kötelezettségeken és a forgalmazási korlátozásokon kívül esnek, jelentős piacra kerülési előnnyel rendelkeznek.
A tervezet egyúttal feloldja azt az ellentmondásos helyzetet is, hogy míg jelenleg a gyógynövényes hevítőrudak bárhol beszerezhetők, addig a hevítésükre szolgáló eszközök kizárólag dohányboltban érhetők el. A tervezett módosítás értelmében a termékek online kereskedelme is tiltottá válna, továbbá a dohánytermékek esetében alkalmazandó általános reklámtilalom e termékkörre is vonatkozna majd. A forgalmazók részére a készletek jogszerű rendezése érdekében a jogalkotó hat hónapos átmeneti időszakot biztosítana. A javaslatcsomagot Magyarország benyújtotta az Európai Unió illetékes szakbizottságának is. A termékkör szabályozásának hatályba lépése a brüsszeli bürokrácia átfutási idejének függvénye.