Tudjuk, hogy a cigaretta káros az egészségre. A cigarettából, égés során nagyszámú káros vegyszer szabadul fel. És ezek a mérgező vegyszerek a dohányosok egészségügyi állapotának fő forrásai. Közülük a szén-monoxid, a cigarettakátrány és a nikotin a legismertebb számunkra.
Ami a szén-monoxidot illeti, megtudjuk, hogy ez egy mérgező gáz. Szívbetegséget és szélütést okozhat, mivel megakadályozza a sejtek és szövetek oxigénellátását.
De mi a helyzet a cigarettás kátránnyal és a nikotinnal? Hogyan károsítják egészségünket? Mi a különbség köztük? Ez a cikk a fenti kérdéseket tárgyalja, és segít az embereknek pontosabb képet alkotni a cigarettakátrányról és a nikotinról.
Mi az a cigarettakátrány és a nikotin?
7000 féle kémiai vegyület található az éghető cigarettákban. Közülük mintegy 250 méreganyag szabadul fel, és 69 féle rákkeltő anyagot szállítanak.
A cigarettakátrány bizonyítottan a legtöbb egészségügyi probléma legnagyobb forrása. Óriási mennyiségű rákot okozó anyagot tartalmaz. Míg a nikotin az agy működésének megváltoztatásával függővé teszi az embereket. Magas toxintartalmú, mert károsítja az idegrendszert, de nem tartalmaz rákkeltő anyagokat.
Tehát ez az, ami leginkább különbözik egymástól. Más módon károsítják az emberek egészségét. Ezt követően az egészségre gyakorolt hatásukat vizsgáljuk meg.
A cigarettakátrány okozta egészségügyi hatások
A rákot okozó cigarettakátrány hozzájárul a legtöbb egészségügyi problémához. A dohányosok esetében mindig nagyobb a tüdő-, száj-, bőr-, nyelőcső-, garat- és gégerák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik nem dohányoznak, vagy akik hevített termékek vagy az e-cigarettát fogyasztanak.
A leggyakoribb helyzet pedig az, hogy a cigarettás kátrány károsítja a tüdőnket, a bőrünket és a szánkat. Idővel rontja egészségi állapotunkat, ahogy egyre több cigarettát szívunk el.
A tüdő károsodása
A cigarettakátrány ragacsos, és felhalmozódik a dohányosok tüdejében, ahogy egyre több cigarettát szívnak el. Nemcsak az egészséges rózsaszínű tüdőszövetet szürkévé változtatja, hanem károsítja a tüdejében lévő csillókat is.
Az apró csillók, amelyek képesek érzékelni az extracelluláris környezetet és eltávolítani a nyálkát a tüdőnkből, fontos szerepet játszanak abban, hogy megakadályozzák a szennyeződések és a káros anyagok tüdőnkbe jutását.
Mivel a cigarettakátrány károsítja, sőt el is pusztítja a csillókat, tüdőnk légúti fertőzéseknek és olyan betegségeknek van kitéve, mint a tüdőtágulás és a krónikus hörghurut.
Hatások a bőrre és a száj egészségére
Amikor a cigarettás kátrány mérgező összetevői bejutnak a bőr irhájába, reaktív oxigén és szabad gyökök keletkeznek. Ezek korlátozzák az elasztin és a kollagén termelődését, ami egy sor bőrproblémát okoz.
Például megereszkedett bőr és idő előtti ráncok láthatók a bőrén, különösen az arcon. Idősebbnek fogsz kinézni, és a szemed vagy az arcod körüli bőr ráncosabb lesz, mint valaha.
Sőt, a cigaretta kátrány elszínezi a fogait, és fogíny-egészségügyi problémákhoz, fogágybetegségekhez vezet. A körmök és az ujjak bőre pedig foltos lehet. Ha úgy érzi, hogy a bőre kevésbé rugalmas, vagy a fogai sárgák, javasoljuk, hogy hagyja abba a dohányzást, ha bőre és szája egészsége romlik.
Ezenkívül csökken az immunválasz a szájban lévő káros baktériumokkal szemben. Nagyobb valószínűséggel alakul ki bőr- és szájrák.
A nikotin által kiváltott egészségügyi kockázatok
A legtöbb ember attól tarthat, hogy a nikotin közvetlenül kapcsolódik a rákhoz. Valójában közvetlenül nem okoz rákot. A nikotin által kiváltott legnagyobb probléma a függősége.
A nikotin károsítja az agyunkat, és rontja általános egészségi állapotunkat. Ez bizonyos egészségügyi problémákhoz vezet, például fejfájás, idegesség, gyors szívverés stb.
A nikotin alacsony szintű fogyasztása befolyásolja a szívet és a légzőrendszert, míg a magas szintű nikotinexpozíció bénulást és halált okoz.
Az agy és az idegrendszer károsodása:
A nikotin károsítja az idegrendszert, érszűkületet és központi idegrendszeri izgalmat okoz. Ennek eredményeként ateroszklerózishoz, valamint megnövekedett vérnyomáshoz és pulzusszámhoz vezetett.
A cigarettázás erős nikotin utáni vágyhoz vezet. Amikor a nikotin belép a véráramba, serkenti a mellékveséket az adrenalin felszabadítására. Ezután az adrenalin felpörgeti a központi idegrendszert, amitől a szíved felgyorsul, és magas vérnyomáshoz vezet.
Emellett nikotin fogyasztása esetén az agy endorfinszintje megemelkedik. És az emberek enyhe és rövid ideig tartó lázat kapnak, miután megkapták a nikotinoldatot. Szeretik a nikotin okozta örömöt és boldogságot, majd rabjaivá válnak. Tehát a nikotin a fő oka annak, hogy a dohányosok nem tudnak leszokni a dohányzásról.
Elvonási tünetek:
A nikotin elfogyasztása után tíz másodpercen belül eljut az agyadba. Serkenti az agyat, hogy olyan vegyi anyagokat szabadítson fel, mint az adrenalin és a dopamin, amelyek boldoggá és izgatottá tesznek. A dopamin termelődése után a test izgatottnak érzi magát. Ez a boldog érzés azonban egy idő után eltűnik. Idővel egyre magasabb nikotinjavításokra van szüksége, hogy kielégítse a vágyat.
Ha abbahagyja a nikotin fogyasztását, bizonyos elvonási tünetek jelentkeznek. Például könnyen elterelheti a figyelmét. Nehezen tudsz a munkára vagy a tanulásra koncentrálni. Könnyen dühös leszel, frusztrált és ingerlékeny leszel. És álmatlanságtól, fejfájástól stb. fog szenvedni.
Hatások a bőrre és az általános egészségre
A nőket érintheti, hogy a nikotin hogyan károsítja a bőrüket. A nikotin csökkenti a női hormonok szintjét, összehúzza az ereket és lelassítja az anyagcserét a bőr hőmérsékletének csökkentésével. Így a bőr öregszik, mert a bőr irha nem tudja támogatni a hámréteget.
Ezenkívül a nikotin megtalálható a nyálban, a vérben, a vizeletben és az anyatejben. A szoptató anyák nikotint adhatnak át csecsemőiknek. Tehát a nikotin károsíthatja a babák egészségét is. A magasabb nikotinszint pedig akár mérgezést és halált is okozhat.
Három módszer a cigarettás kátrány és a nikotin megszabadulására
Amint azt a fenti bekezdésben tárgyaltuk, a cigaretta kátrány és a nikotin hozzájárul az egészségügyi problémákhoz. Tehát három módszert fogunk megosztani, amelyek segítségével megszabadulhat a káruktól.
- A cigarettákkátrány és a nikotin káros hatásaitól való megszabadulás legjobb módja a dohányzás abbahagyása. A dohány égése nélkül nem szabadulnak fel káros vegyszerek. Tehát minden bizonnyal megszakíthatja velük a kapcsolatot.
- Egy másik jó módszer a cigaretta alternatíváira váltás. A hevített dohánytermékek, vagy az e-cigaretta megvalósítható módja annak, hogy kevésbé legyen kitéve a kátránynak és a nikotinnak.
- A legújabb dohányzási alternatívák, a hevített gyógynövény töltetek, amelyek a dohányt pl. zöld teával helyettesítik.Az Unicco és a Ccobato hevítő töltetek nem dohánynövényekből készülnek, hanem zöld teából. Egyikük sem termel cigarettakátrányt. Az Unicco csökkenti a nikotinszintet, a Ccobato pedig nikotinmentes. A dohányról illetve a nikotinról való leszokás első lépése lehet az Unicco zöld tea töltet, majd váltson nikotinmentes Ccobato-ra.
Ha nem tud leszokni a dohányzásról, tájékozódjon az oldalunkon a dohány és nikotinmentes hevített gyógynövénytermékekről.